דיקור סיני ותרומת ביצית

דיקור סיני ותרומת ביצית

לקריאת הכתבה YNET של איילה ששילבה טיפול של תרומת ביצית יחד עם דיקור סיני בקליניקת מעגלים למרות העלייה בתוחלת החיים ולמרות החידושים הקיימים בתחום הפוריות לא נמצא עדיין פתרון יעיל להזדקנות ההדרגתית של הביציות בשחלות . מדובר על תהליך טבעי של הזדקנות שמתחיל בסביבות גיל 35 ונמשך עד לגיל 50 זמן הפסקת הווסת . ידוע שבזמן התפתחות השחלות אצל העובר ישנם 6,000,000 זקיקים , מספרם יורד ל- 600,000 לאחר הלידה ובזמן תחילת המחזור החודשי ישנם רק כ – 300,000 זקיקים פעילים אשר כמותם ואיכותם יורדת עם הגיל עד שבגיל המעבר ישנם רק 10,000 זקיקים. תחילת הירידה ביכולת להרות חלה בגילאים 30-35 , ירידה משמעותית יותר נצפית מעל גיל 35 , ירידה תלולה מאוד מעל גיל 40 ונדיר שאישה מעל גיל 45 תהרה מביציותה שלה, כל אלו מבאים למצב בו הדרך הריאלית לנשים מעל גיל 45 להרות הינה ע"י תרומת ביציות מנשים צעירות . קיימים מצבים בהם יש לפנות לתרומת ביצית ללא כל קשר לגילה הכרונולוגי של האישה מצבים אלו מתאפיינים באיכות ביציות נמוכה ביותר, מצבים בהם יש כשל שחלתי מוקדם המתאפיין ברמות גבוהות של FSH או כישלונות חוזרים בטיפולי הפריה ואיכות עוברים ירודה . תהליך תרומת הביצית בארץ אינו פשוט,נכון להיום יש מחסור חמור בתורמות ביציות בארץ אחת הסיבות לכך הינה שאין חוק מעוגן לנושא תרומת ביציות , עד עכשיו יכולות רק נשים שעוברות טיפולי הפריה לתרום את ביציותהן והן לא ששות לכך משום שהן מעדיפות להקפיא את העוברים לטיפולים הבאים . כיום רוב הנשים שצריכות לעבור תהליך של תרומת ביצית עוברות את התהליך באופן פרטי בקפריסין , אוקראינה או רומניה ששם אחוזי ההצלחה מתרומת ביציות גבוהים ונעים בין 30 -50 אחוזים וזאת בשל העובדה ש: א. מדובר בתורמות צעירות שפוריותן הוכחה. ב. לרוב מדובר בהחזרת ביציות טריות. ג. מספר הביציות שנתרמות גבוה כך שהעוברים שיוחזרו יוכלו להיבחר ממאגר גדול יותר של עוברים מופרים. החיסרון היחיד של טיפולים במקומות אלו הוא עלותו הגבוה של הטיפול.

הטיפול התרופתי

הטיפול התרופתי בתקופת החזרת העוברים הוא פשוט ודומה להחזרת עוברים מוקפאים , מכיוון שהאישה לא עברה היפרסטימולציה שחלתית והרחם מוכן להחזרה האישה מקבלת תכשירי אסטרוגן כגון פרוגינובה במשך 10 ימים במינונים של 2-3 כדורים ליום , לאחר מכן מבוצע אולטראסאונד וגינאלי (בשילוב עם בדיקות דם ופרוגסטרון ) על מנת לבדוק האם עובי רירית הרחם תקין (מעל 7 ממ') , בשלב זה מוסיפים למתן האסטרוגן פרוגסטרון בזריקות יומיות כגון גסטון או בכדורים לנרתיק כגון אנדומטרין מספר ימים אחר כך (לפי גיל העוברים בעת ההקפאה ) מבצעים את ההחזרה .

לסיכום

מבחינה סטטיסטית הסיכוי להרות מתרומת ביצית הוא גבוה יותר בהשוואה לטיפולי הפריה חוץ גופית אחרים וזאת בשל העובדה שהאישה אינה עוברת היפרסטימולציה של השחלות ורירית הרחם שלה מוכנה באופן אופטימלי לקליטת העוברים . כיצד תורם הדיקור לטיפולי תרומת הביצית ? טיפולי ההפריה מלווים לרוב במתח נפשי רב הגורם להפרשת הורמוני סטרס כגון אדרנלין ונוירואדרנלין המשבשים את סיכויי קליטת העוברים , הדיקור מפחית משמעותית את המתח שנוצר מוריד את רמת הורמוני הסטרס ובכך משפר את תהליך השרשת העוברים ברירית הרחם. גירוי נקודות הדיקור גורם להגברת זרימת הנוזלים והדם בגוף ובכך משפר את זרימת הדם לרחם ולשחלות ב- כ 100% , עובדה זו הוכחה מדעית ע"י מכשיר דופלר הבודק את זרימת הדם לרחם . באופן טבעי כאשר זרימת הדם לרחם תקינה היא מספקת חמצן ,חומרי הזנה ובניה כגון חומצות אמינו , ויטמינים מינרלים וגלוקוז הדרושים להשתרשות תקינה של העוברים והתפתחותם ברחם. הדיקור מעבה את רירית הרחם שוב כתוצאה משיפור הסירקולציה ובכך מעלה משמעותית את סיכויי הצלחת הטיפול. הטיפול האולטימטיבי בעל סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר לקליטת העוברים בטיפולי הפריה נעשה ע"י שילוב של דיקור צמחי מרפא ודמיון מודרך בנוסף לשינויי תזונה המכפילים את הסיכוי להשגת הריון.

למאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: