הפרשה פורייה במחזור החודשי

הפרשה פורייה במחזור החודשי

בזמן המחזור החודשי חווה האישה רצף של הפרשות שונות שיכולים להעיד על מצב פוריותה, כלומר אין מדובר בהפרשה פתולוגית . ישנם 4 סוגים של הפרשה פורייה שלרוב אמורה להתחיל כ- 6 ימים לפני הביוץ . הפרשה מסוג G – הפרשה עבה בצקית ולא חדירה שאינה מאפשרת כל מעבר של זרעים לרחם. הפרשה מסוג L – הפרשה דביקה או רטובה אשר תפקידה ללכוד ולברור את הזרעים החלשים והלא תקינים מלהגיע לרחם. הפרשה מסוג S – הפרשה שקופה וצמיגית הנמתחת כמו חלמון של ביצה שתפקידה להגן ולשמור על הזרעים בדרכם לרחם. הפרשה מסוג P – הפרשה שמנונית ושקופה שמסייעת בהנעתם של הזרעים ישירות לרחם.

הפרשה פורייה

הפרשה פורייה הינה הפרשה שמתחילה כ – 6 ימים לפני הביוץ והיא סימן ההכר לתקופת פוריותה של האישה.

בכדי לזהות את תקופת הפוריות כל אישה צריכה לעקוב אחר ההפרשות מצוואר הרחם, האבחנה הינה סובייקטיבית לכל אישה. האישה יכולה להרגיש שינוי ברטיבות באזור הנרתיק ויכולה לבחון את ההפרשה על ידי הסתכלות על מרקם ההפרשה, צבעה וכמותה בניגוב או לחילופין על ידי בדיקה עם האצבעות. ההפרשה הפורייה נוצרת בהשפעתו של הורמון האסטרוגן ע"י השחלה והזקיק המוביל ומטרתה להוות תווך מזין ותומך המאפשר תנועתם של הזרעים במעלה צוואר הרחם אל הרחם והחצוצרות.

ישנם 4 סוגים של הפרשה פורייה אשר מיוצרות בבלוטות מיוחדות שנמצאות בצוואר הרחם ואשר מושפעות מעלייתו של הורמון האסטרוגן. הפרשות שאינן פוריות אשר מופרשות מצוואר הרחם שלא בזמן הביוץ ילוו בדרך כלל בתחושה של יובש בנרתיק ויהיו בדרך כלל במרקם סבוך ובלתי חדיר לכניסה של זרעים עקב רמת החומציות הגבוהה שאינה מאפשרת שרידותם של הזרעים לזמן ממושך. הפרשה זו הינה הפרשה מסוג G המיוצרת בבלוטות שנמצאות בצוואר הרחם סמוך לפתח הנרתיק. עלייה ברמות האסטרוגן משפיעות על בלוטות הנמצאות במיקום גבוה יותר בצוואר הרחם להפריש ריר מסוג L מדובר על הפרשה מעט רטובה ודביקה. ככל שרמות האסטרוגן ממשיכות לעלות נוצרת הפרשה נוספת בבלוטות גבוהות יותר בצוואר הרחם אשר מפרישות הפרשה פורייה מסוג S - הפרשה שקופה וצמיגית, מאוד חלקלקה, הנמתחת כמו חלמון ביצהואינה נקרעת. בכדי לבדוק הפרשה זו יש לשבת בתנוחת כריעה כך שצוואר הרחם נפתח ולהחדיר את האגודל והאצבע כשהן צמודות אחת לשניה כאשר מדובר בהפרשה הפורייה נראה שכאשר פותחים את האצבעות ההפרשה נמתחת כמו חלמון ביצה ואינה נקרעת.

ממש לקראת הביוץ ההפרשה הפורייה מאבדת את האלסטיות שלה וצוואר הרחם מייצר הפרשה מסוג P באזור הגבוה ביותר בצוואר הרחם, הפרשה זו אשר מכילה פוטסיום (אשלגן) הופכת אמנם את ההפרשה לפחות אלסטית ודקה יותר אך גם מאוד שמנונית מה שנותן לזרעים מעין דחיפה אל הרחם,הפרשה זו מורגשת יום לפני או אפילו באותו יום שבו הביצית משתחררת וכאשר מרגישים הפרשה זו מדובר על היום הכי פורה בכל המחזור.

טיפול בהפרשה פורייה לא תקינה

הטיפול כולל תשאול מעמיק על בעיית הפוריות ועל ההפרשה הפורייה שמטרתו להגיע לשורש הבעיה.לאחר התשאול את מקבלת טיפול ממוקד וספציפי לאבחנה באמצעות דיקור סיני בנקודות שהותאמו לאבחנה שלך, צמחימרפא מותאמים אישית וכמובן אורח חיים נכון הכולל הנחיות תזונתיות.

למאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: