מיקרומניפולציה (ICSI)

מיקרומניפולציה (ICSI)

מיקרומניפולציה (ICSI)

במקרים בהם הפריה רגילה (IVF סטנדרטי בו נותנים לזרע לחדור באופן עצמאי לביצית וע"י כך להפרותה) לא הניבה תוצאות טובות, או במקרים שיש בעית זרע חמורה, האמבריולוג בוחר זרע תקין ומחדיר אותו אל תוך הביצית תחת מיקרוסקופ מיוחד הנקרא מיקרומניפולטור.

בשיטה זו הנקראת מיקרומניפולציה (ICSI) ניתן להשתמש בעיקר כאשר יש ביציות בוגרות (M2) שמהוות 70-80% לערך מסך כל ההפריה. ניתן גם לנסות להפרות ביציות בדרגת ביניים של בשלות (M1). בביציות מסוג GV (לא בשלות) לא ניתן להשתמש בשיטת המיקרומניפולציה.

במקרים בהם איכות הזרע גבולית ולא ניתן לחזות האם הזרע יפרה באופן עצמאי את הביצית (IVF רגיל), או כשעדיף להשתמש בשיטת המיקרומניפולציה (ICSI), משתמשים בשיטה הנקראת בסלנג המקצועי Fifty-Fifty (50-50), כלומר חמישים אחוז מהביציות מפרים ע"י IVF רגיל ובחמישים האחוז הנותרים משתמשים במיקרומניפולציה (ICSI).

יש המשתמשים בשיטה זו בכל מקרה של עקרות בלתי מוסברת, מכיוון שלעיתים מקרים אלה "מסתירים" בעית זרע או ביצית. ישנם רופאים המעדיפים את שיטת ה-Fifty-Fifty ב-IVF  ראשון, על מנת להימנע ממצב בו לא יהיו הפריות כלל. מצב נוסף בו רצוי להשתמש בשיטת ה- Fifty-Fifty הוא מצב בו אין הפריות ב-IVF רגיל והסיבה לכך נעוצה בכך שגם אם ההפריה הרגילה לא הצליחה, יש סבירות להפריות תקינות ע"י IVF רגיל במחזור הטיפול הנוסף.

שאלה: מתי יודעים אם ההפריה הצליחה?

תשובה: בשתי שיטות ההפריה, הן ב-IVF רגיל והן בשיטת המיקרומניפולציה ניתן לדעת אם יש הפריה יום לאחר השאיבה. ביציות מופרות נקראות זיגוטות.

שאלה: האם בשיטת מיקרומניפולציה יש יותר הפריות מ-IVF רגיל

תשובה: ב-IVF רגיל מצפים לשיעור הפריה של 50-60% לערך, ובשיטת המיקרומניפולציה לשיעור הפריה של 70-80%. למרות שנראה לכאורה שבשיטת המיקרומניפולציה יש יותר הפריות צריך לזכור ש-IVF רגיל נעשה בסך כל הביציות לעומת שיטת המיקרומניפולציה שנעשית בד"כ בביציות הבוגרות בלבד. חשוב לציין שבשתי השיטות  מספר ההפריות יכול לעלות בימים הבאים עקב הפריות מאוחרות. חלק מהעוברים "יתקעו" בימים הבאים ולא ימשיכו להתחלק, או שיעברו תהליך שנקרא fragmentation (שברי תאים בעובר). לרוב אין טעם להחזיר עוברים אלה משום שהסיכוי להריון איתם הוא קלוש ביותר.

שאלה: האם טיפולי פוריות ובעיקר מיקרומניפולציה מעלים את הסיכון ללידת תינוק עם מום?

תשובה: הנושא עדיין שנוי במחלוקת. קיימות עדויות לכאן ולכאן. יתכן שטיפולי הפוריות (הפריה חוץ-גופית) מעלים את שיעור המומים המולדים, אך ככל הנראה אין הבדל בין שיטת IVF סטנדרטית לבין שיטת מיקרומניפולציה. חשוב לציין שישנם רופאים המעדיפים, במידה והדבר אפשרי, את שיטת ה-IVF הרגיל על פני שיטת המיקרומניפולציה.

 כיצד הרפואה הסינית יכולה להשפיע על איכות העוברים ?

חשוב לציין שבמשך אלפי שנים נאספו מאות מחקרים וניסיון קליני על נקודות דיקור מסוימות וצמחי מרפא המשפרים באופן משמעותי את איכות וכמות הביציות והזרע.דיקור צמחי מרפא ושינויי תזונה שניתנים על פי אבחנה ספציפית משפרים את זרימת הדם לשחלות ובכך מאפשרים התחדשות טובה יותר של תאים והזנה טובה יותר של התא ,עוזרים למנוע נזקי חמצון הפוגעים בתאי הגוף בכלל ובתאי הביצית בפרט.

הטיפול ברפואה סינית עוזר לשפר את כל הגורמים הקשורים לאיכות עוברים לא טובה בהם איכות זרע לא תקינה , איכות ביציות ירודה (FSH גבוה) ובכך מעלים משמעותית את הסיכויים לייצר כמות הפריות מקסימאלית יחסית לנתונים הקיימים.בכל אופן לא משנה באיזו שיטת הפריה משתמשים אם במיקרו מניפולציה או בהפריה רגילה הטיפול ברפואה סינית יסייע בנוסף גם בתהליך ההשתרשות שברוב המקרים מהווה את הסיבה העיקרית לכישלון הטיפול.

למה קליניקת מעגלים?

קליניקת מעגלים הינה קליניקה לרפואה סינית המתמחה אך ורק בטיפולי פוריות הן באופן טבעי והן בשילוב עם טיפולי הפריה חוץ גופית , הניסיון הרב שצברנו הן במרפאתנו הפרטית והן ביחידת IVF במרכז הרפואי הלל יפה מאפשר לנו לתת את הטיפול היעיל ביותר לטיפולי ההפריה החוץ גופית.מניסיוננו הקליני הרב ראינו שיפור משמעותי באיכות הביציות ובאיכות העוברים בטיפולים בנשים עם אחוז שברים גבוה בתאי העובר וביציות אלסטיות ובמצבים בהם רמות הורמון ה- FSH  היו גבוהים.

למאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: