מתח וחרדה – טיפים להימנעות והתמודדות עם חרדה ומתחים

טיפים להתמודדות עם מתח וחרדה

סטרס הוא הגורם המרכזי לרוב המחלות בעידן הנוכחי, חיים ברמת סטרס ותחושת חרדה גבוה מחלישים את מערכת החיסון והופכים אותנו לפגיעים יותר למחלות. סטרס מעלה את חולשת הגוף לסכרת, מחלות לב, בעיות עיכול והשמנה ועד בעיות שינה.  במדינה כמו שלנו שבה אורח החיים הוא תובעני ורווי במתחים ובסטרס אפשר לחיות גם אחרת ולהרגיש הרבה יותר מאוזנים ורגועים, כדי שתוכלו למצוא את השלווה בתוך כל הכאוס ריכזנו עבורכם כמעט את כל הטיפים שיכולים לסייע לכם להתמודד עם תופעות הסטרס והחרדה.

נהלו אורח חיים שגרתי

פואה הסינית המסורתית מאמינה ששיגרה היא מבורכת, שיגרה היא המפתח לאיזון אנרגטי אחיד ורציף בכל שעות היום, התוצאה חיים ללא סטרס, הקפידו על לוז ידוע ושגרתי כמה שיותר, הדבר יגרום לכם לדעת למה לצפות וכך בהתאמה ירד מפלס הלחץ והחרדה. המרכז שלנו משויך לאנרגית האדמה אשר קשורה ישירות לאנרגיית העיכול וכאשר האדמה לא מאוזנת נוצר כאוס, ישנה משמעות אנרגטית למהלך היום והלילה ברפואה הסינית לדוגמה שמירה על שעות שינה קבועות,כמו ללכת לישון ב22:00 ולקום ב 6:00 עוזרת לאפס את ההורמונים הקשורים בעוררות ושינה ומפחיתה מתח וסטרס, ארוחות סדירות בשעות קבועות מאפשרות בנייה נכונה של חומרי הזנה בגוף ומאפשרות הפרשה קבועה ומאוזנת של סרטונין במוח מה שמסייע בהתמודדות עם מצבי סטרס וחרדה.

איכלו ארוחות מסודרות ובריאות

ארוחות סדירות בשעות קבועות מאפשרות בנייה נכונה של חומרי הזנה בגוף ומאפשרות הפרשה קבועה ומאוזנת של סרטונין במוח מה שמסייע בהתמודדות עם מצבי סטרס וחרדה. אחד העקרונות החשובים ביותר בתזונה הוא שמירה על ארוחות קבועות ומסודרות. הקיבה מגיעה לשיא העבודה בין השעות 7:00 ל 9:00 לכן מומלץ להתחיל את היום בארוחת בוקר מסודרת בשעות הנ"ל, חילוף החומרים מגיע לשיא ב 12:00 בצהריים שעה בה רצוי לאכול את הארוחה העיקרית הכבדה הכוללת מנת פחמימה מורכבת בתוספת מנת חלבון. ובשעות הערב כאשר חילוף החומרים יורד רצוי לאכול ארוחת קלה, חשוב לא לאכול בשר בערב, כמו כן חשוב להוסיף3 ארוחות ביניים כגון שקדים ,אגוזים ,לחמית ,פרי ועוד. תזונה מאוזנת שומרת על רמות סוכר חלבון,נוזלים וויטמינים קבועים בדם, מערכת העצבים מקבלת הזנה יציבה שעוזרת לנו למנוע עייפות חרדה וסטרס.

העשירו את הדם בחמצן

חשוב להימנע ממזונות המכילים כימיקלים ומזונות מעובדים בעיקר להימנע מקפה , תה, אלכוהול שוקולד, קולה ,משקאות מעוררים, משקאות קלים, מונוסודיום גלוטמט , סוכרזית , מזונות מעושנים, צבעי מאכל, מטוגנים ואוכל מהיר אשר ממלאים את הדם בפסולת שלגוף קשה להתמודד איתה, חומרי הפסולת המצטברים בגוף ובכלי הדם גורמים לעומס אנרגטי על הכבד שאחראי על סילוק הרעלים ותנועה נכונה של צ'י בגוף.

מזונות המכילים כימיקלים וחומרים מעובדים משפיעים ישירות על הפרשת הורמוני סטרס במוח.

הקפידו לבצע פעילות ספורט לפחות 3 פעמים בשבוע

פעילות גופנית לפחות 3 פעמים בשבוע כגון הליכה יוגה ופילאטיס מחזקת סיבולת לב ריאה ,משפרת את זרימת הדם למוח ועוזרת להפריש אנדרופינים שמגבירים תחושות כגון שמחה ואופטימיות. מעבר להיותה פעילות ספורטיבית המאפשרת זרימה טובה יותר של דם בגוף פעילות גופנית מאפשרת התנקות אנרגטית ופריקה של חשמל סטטי לקרקע,החשמל הסטטי משבש את התדר החשמלי במוח ומגביר מצבי סטרס.

הליכה נחשבת לפעילות גופנית, רצוי ללכת לפחות 3 פעמים בשבוע למשך 40 דקות ומעלה.פעילות ספורטיבית קבועה תשפר את כושרנו הגופני והמנטלי ותעזור למנוע סטרס מצטבר.

מקלחת לפני השינה משחררת אנרגיה חשמלית עודפת ומרפה את הגוף

כולנו מכירים את ההרגשה המענגת כאשר אנו מגיעים למקלחת שלפני העלייה למיטה אולם מעבר לעונג הטמון בכך ומעבר לנקיון המקלחת גורמת להתנקות אנרגטית מכל הפסולת והחשמל הסטטי שצברנו במהלך היום, במשך היום אנו צוברים חשמל סטטי מהקרינה בה אנו מוקפים כגון טלוויזיה, סלולארים, מנורות נאון, מחשבים ועוד. קרינה זו משבשת את התדר החשמלי במוח,ומגבירה מצבים של סטרס וחרדה.

מקלחת לפני השינה פורקת את החשמל הסטטי , מאפסת את התדר החשמלי במוח ומורידה סטרס וחרדה.אז מהיום לא עושים מקלחת רק בשביל הכיף.

לנשום את הרוגע

לריח יש השפעה עצומה על הרגשתנו הפיזית והמנטאלית, ריחות תמיד היו קשורים לאהבה, יצירתיות, שמחה, אמפטיה וכמובן לסטרס ודיכאון. לריח יש לכל הפחות אלף קולטנים, שמתחדשים במהלך החיים. מערכת הריח מקושרת ישירות אל אזורי מוח שאחראים על רגשות ועל זיכרון.

להלן מספר שמנים אתרים בעלי השפעה מרגיעה ומרוממת מצב רוח.

ארז – מצוין לאנשים הסובלים מכאבים בכתפיים ומצוואר תפוס כתוצאה ממתח ומעומס.
מסייע בהחזרת הגוף לאיזון ולהסדרת הסביבה הפנימית הקבועה.

גרניום – בעל השפעה נוגדת דיכאון, מאזן מחשבות רעות, גורם לנינוחות של הגוף.

מליסה– מרגיע, מעודד את הגוף ואת הנפש, משחרר מתחים
טוב להפחתת לחץ דם, להרגעת דופק לב מואץ ונשימה מהירה, מסייע בהרגעת מערכת מומרצת מדי.

להרגיש את הרוגע

מדיטציה מעלה את  רמות הסרוטונין במוח ומורידה תופעות של לחץ וחרדה, תרגול מדיטציה של 20 דק  באופן קבוע תשפר באופן כללי את בריאותכם, תסייע לכם להיכנס לשינה טובה ורגועה ותפחית מצבי סטרס וחרדה. מומלץ לשמוע מוזיקה נעימה ושקטה להרפות את הגוף, לנקות את המחשבות ולהאט את הנשימה. נשימה איטית רגועה ומלאה מעלה את נפח הריאות ומאפשרת ספיגה טובה יותר של חמצן לדם ועוזרת להתמודד עם מצבי חרדה וסטרס. שבו בנינוחות במשרד או בבית נשמו נשימה מודעת בה הכניסו אוויר באיטיות פנימה דרך האף אל הבטן התחתונה תוך ספירה עד 7, החזיקו את האוויר בפנים עד לספירה של 4 ושחררו באיטיות דרך הפה שוב עד לספירה של 7 חיזרו על נשימה זו מספר פעמים ואחר כך המשיכו לנשום בצורה טבעית כ 20 דקות עם עניים עצומות. נשימה מודעת זו תאפשר לכם להירגע, להרפות שרירים ולשחרר מתח וחרדה.

היי תאים! מתי אתם מתחדשים?

אנו ישנים בממוצע כשליש מאורך חיינו. לשינה חשיבות גבוהה על מנת שהגוף יחדש את מאגריו מעומסי ונזקי יום האתמול מבחינה פיזית מנטאלית ורגשית. מחקרים הראו שכאשר איכות השינה שלנו לא טובה וכמות השינה שלנו מעטה ולא מספיקה מערכת החיסון שלנו נפגעת, קצב חילוף החומרים נפגע, חל גידול בסיכון לבעיות כלי דם, מחלות לב ואפילו מוות בטרם עת.כאשר השינה אינה מספקת תאי הגוף  אינם מתחדשים כנדרש, הכבד לא מצליח לסנן את הרעלים והם נצברים בגוף ובזרם הדם, אנחנו הופכים להיות עייפים יותר, עצבניים יותר וחרדים יותר, מחקרים שנעשו דיווחו כי בעקבות חוסר בשינה חלה פגיעה ברמה הקוגניטיבית ובזיכרון, ירידה בערנות, ירידה בזהירות, ירידה ביכולת להתרכז וכמובן ביכולת לתפקד. אנשים ללא שינה מספקת נוטים לדיכאונות, מצבי רוח, שיבוש מערכות יחסים עם הסובבים ועוד. לסיכום שינה טובה = בריאות טובה.

איפה הנחתי את השקט שלי

סביבה חיובית מחזקת את הגוף והנפש.

זרימת הצ'י או אנרגיית החיים לא מתקיימת רק בגופנו, היא נמצאת בטבע, ובסביבבה בה אנו עובדים וחיים, כאשר לתנודות האנרגיה במרחב, ישנה השפעה רבה על הצ'י האישי ובריאותנו הנפשית.בית בו האנרגיה זורמת בהרמוניה, יספק לגוף מרחב מרפא ותומך אנרגטית, בעוד במקומות בהם זרימת הצ'י בבית חסומה, עלולה להיווצר חסימה דומה גם בגוף.

תורות מזרחיות רבות בינהן הפאנג שוואי מדברות על האיזון והסידור של הבית כתרומה לבריאותנו.

ללמוד לנגן על מיתרי הלב

מוזיקה עושה לי טוב בלב, למוזיקה השפעה אנרגטית חשובה על בריאותנו הפיזית והנפשית. מוזיקה משמשת כשפה בינלאומית המקשרת בין תרבויות ואנשים כי מוזיקה נוגעת בלב, כולנו יודעים איך משתמשים במוזיקה כדי לעורר אצלנו רגשות כגון עצב, בכי, שמחה או פחד הן בסרטים והן בטקסים.

המוזיקה משפעלת פעילות מוחית כתלות בסוג המוזיקה שמושמעת, הקפידו לשמוע מוזיקה שמשמחת אתכם כדי להשפיע ל המוח להפריש הורמונים מעודדי שמחה או מוזיקה מרגיעה להרגעת הנפש.

כל הדרכים מובילות אל הבטן

מצאו פנאי לתחביבים ועיסוקים שמהנים אתכם

כאשר אנו עוסקים בתחביבים אנו מחברים את הגוף לנפש ,האנרגיה והדם זורמים ביעילות ,מערכת העצבים נירגעת.

כאשר אנו עוסקים בתחביבים שאנו אוהבים,אנו מתנתקים מהלחצים והדאגות מה שעוזר לנו בחידוש כוחות הרפייה ושמחה שעוזרים לנו במניעת הסטרס.

הקפידו על שתייה מספקת של מים

מים מהווים 60-70 אחוזים ממשקל גופנו, חלקם בתוך התאים, חלקם בין התאים וחלקם בתוך כלי הדם. נוזלי הגוף משמשים ללחלוח, להזנה, להנעה של הדם ולהובלת חומרים מזינים ממקום למקום.

באורח החיים המודרני כיום אנו מרבים לשתות משקאות מייבשים כגון משקאות אנרגיה, משקאות מתוקים, משקאות אלכוהוליים ועוד וממעיטים בצריכה של מים, חוסר שתייה תקינה גורם להתייבשות כרונית אשר כוללת הצטברות רעלים בזרם הדם אשר מביאות למחלות כרוניות ולדיכאון. מים חיוניים להולכה העצבית התקינה במוח לכן הקפידו לשתות לפחות 8 כוסות ביום והקפידו על שתייה איטית שתמקסם את ספיגת המים בגופכם.

לכל צבע משמעות משלו

לצבעים יש חיים, הצבעים משפיעים באופן ישיר על הכימיה במוח, כולנו יודעים שכאשר אנחנו מרגישים טוב אנחנו נוטים ללבוש צבעים אנרגטיים יותר המקרינים את התחושה אותה אנו מרגישים, כך גם בעונות השנה הקיץ מאופיין בצבעים עזים וזוהרים יותר בעוד החורף מאופיין בצבעים אפורים וקודרים.כך גם המוח שלנו מושפע מאותם צבעים. לכל צבע יש תדר אנרגטי מרפא.צבעים אליהם אנו נמשכים באופן טבעי, מאזנים אותנו נפשית ופיזית. למשל הצבע הירוק משפיע על הכבד ועוזר בתחושות של כעס ודיכאון. צבע חום משפיע לטובה על דאגה ומחשבות אובססיביות, הצבע הכחול עוזר במצבים פחד וחרדה. היו מודעים לעצמכם ולצבעים שגורמים לכם להרגיש טוב.

 השתדלו להימנע כמה שיותר שהייה מול מסכים

רובנו נמצאים כל היום מול מסכים, אם זה המחשב בעבודה, הפלאפון הסלולארי או הטלוויזיה בבית, אפילו בזמן השינה אנו נוטים לשים את הפלאפון בטעינה קרוב לאלינו. קרינה אלקטרומגנטית זו נצברת בגופנו, משבשת את התדר החשמלי במוח ומגבירה מצבים של סטרס וחרדה. השתדלו לעשות הפסקות בעבודה בהם אתם יוצאים ומשאירים את הסלולרי במשרד, בכדי לסייע לגוף לפרוק את החשמל הסטטי המצטבר ויסייעו לאפס את התדר החשמלי הטבעי במוח.הפסקות אלו מהמסכים יאפשרו לכם לחזור לעבודה רגועים ויעילים יותר.

טעים טעים אבל מזיק

כולנו יודעים כמה סוכרים הם טעימים והיום אנחנו כבר מודעים גם לסכנות הטמונות במוצרים המכילים סוכר לבן או קמח לבן, מעבר להיותם פחמימות ריקות המעלות את החומציות בדם ברפואה הסינית גורמות להחלשות אנרגטית של האדמה ושל מערכת העיכול, מערכת עיכול חלשה נוטה לייצר פסולת ולחות הפוגעות בזרימת הדם התקינה לאיברים בגוף. סוכר מדכא את מערכת החיסון גורם למחסור בכרום ובנחושת, מוריד את ספיגת הסידן והמגנזיום.

בתזונה הסינית סוכר לבן נחשב למזון מחמם ,ומעלה אנרגיה כלפי מעלה במהירות , כאשר אנו צורכים סוכר לבן, רמות הסוכר בדם עולות במהירות וגורמות בעקיפין לעליה ברמות האדרנלין, העלייה המהירה של הסוכר בדם ולאחריה ירידה מהירה שלו משבשת את כלל המערכות בגוף וגורמת ישירות לסטרס וחרדה. מומלץ לצרוך פחמימות מורכבות אשר ייצבו את רמות הסוכר בדם ויפחיתו סטרס וחרדה, פחמימות מורכבות עשירות בוויטמינים מקבוצת B החשובים לבניה והרגעה של מערכת העצבים.

עוד פעם משהו לא טוב בחדשות

בימי קדם האדם חי על פי שעון ביולוגי של היום והלילה, לקראת ערב הגוף צריך להיכנס למצב רגיעה לקראת שינה, ברפואה הסינית שעות הערב בין 19:00 ל21:00 נחשבות לשעות המשפחה.בשעות אלה מומלץ לבלות עם משפחה וחברים,ולשוחח על דברים חיוביים שקרו לנו במשך היום, הבילוי המשפחתי יהווה הכנה להירדמות מהירה ושינה איכותית,שיעזרו לנו להתעורר רגועים ליום חדש. צפייה בחדשות בערב, בייחוד החדשות "הרגועות" בארצנו הרוויים באסונות, פיגועים וכל מיני אירועים שליליים אחרים, מגבירים מערכת שמתעוררת במצבי סטרס שנקראת המערכת הסימפאטטית. את המידע השלילי אנו מעבדים בשינה בצורה של חלומות וסיוטים ,המלבים את הסטרס,הפחד והחרדה.

עניים לנו ולא נראה

לא סתם נקראות העניים הראי לנשמה, הקפידו על הפסקות בעבודה בהם אתם מסתכלים לרחוק.  כשבעים אחוז מהמתח החשמלי במוח הגורם לסטרס משודר מהעיניים. רובנו נמצאים כל היום מול מסכים, אם זה המחשב בעבודה, הפלאפון הסלולארי או הטלוויזיה בבית, כל אלו גורמים למאמץ יתר של שרירי הראייה שחשופים זמן רב לתדרים אלקטרומגנטיים ומרצדים של המסך בנוסף לעומס מוגבר על שרירי העין שמסתכלים לקרוב ,כתוצאה יש עלייה של המתח החשמלי במוח .כאשר אנו צופים דרך חלון על עצמים מעל 6 מטר,שרירי העיניים נרפים וכך גם המתח החשמלי במוח יורד,ואיתו גם הסטרס.

אפשר להירגע גם בלי רעלים

לסיגריות סמים ואלכוהול חלק נכבד בתרומה למצבי מתח וחרדה, מעבר לנזקים הפיזיים שהם גורמים לכלי הדם ולעובדה שהם חומרים ממכרים הם מציפים את הגוף ברעלים אשר מתנקזים בסופו של דבר לכלי הדם ולכבד. הכבד ברפואה הסינית  כמו ברפואה המערבית אחראי על ניקוי וסינון רעלים מהגוף. בנוסף הכבד אחראי על זרימה חופשית של אנרגיה לכל הגוף.כאשר אנו מרעילים את הכבד בסמים סיגריות ואלכוהול אנו מציפים אותו  ברעלים הפוגעים ביכולת שלו להזרים  את הדם והצ'י בצורה חלקה בנוסף צבירה של רעלים משבשת את זרימת האנרגיה בכל הגוף וגורמת לסטרס ודיכאון.מצב זה מוגדר ברפואה הסינית כדיכאון של הכבד. מזונות ירוקים כגון:  תפוח ירוק, שעועית מש, ברוקולי, חסה עשב חיטה, עשב שעורה ועוד.. מסייעים לניקוי וסילוק רעלים מהכבד.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

לחצו להתקשרות מהסלולר או שלחו פרטים בטופס צור קשר

קורן אליהו: 054-4399910

 

שרון אלישע: 050-9344908

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: