עישון ופוריות

עישון ופוריות

כולנו יודעים היטב מה הנזק שנגרם מעישון סיגריות ללב , לראות ולכלי הדם אך לצערנו הנזק הנגרם מעישון לפוריות האישה ופוריות  הגבר נדחק לפינה. לעישון סיגריות יש השפעה שלילית  על תהליך הכניסה להריון ותהליך ההיריון עצמו , השפעה המתבטאת בפגיעה בעובר והגברת הסיכוי להפלות. רב המחקרים המדעיים הגיעו למסקנה שלעישון יש השפעה שלילית על פריון האישה ופריון הגבר והוכח כי זמן הכניסה להריון באישה מעשנת כפול מאשר אישה שאינה מעשנת (אין שוני בין עישון פאסיבי לאקטיבי). הפגיעות של העישון על שחלות האישה רבות ומגוונות כאשר רמת הפגיעה תלויה באורך השנים בהם האישה מעשנת , הפגיעה מתבטאת ב:

  1. איכות ביציות נמוכה יותר.
  2. פגיעה בייצור האסטרוגן (חיוני לעיבוי רירית הרחם).
  3. ירידה בתגובת השחלתית ועליה ברמות ה- FSH .
  4. פגיעה בעורקים ועורקיקים המובילים דם חמצן וחומרי הזנה לרחם  לשחלות ולחצוצרות.
  5. ירידה בעובייה של רירית הרחם.

נמצא כי העישון מגביר את הסיכוי להריון חוץ רחמי  והפלות חוזרות ובנוסף משפיע לרעה על גודלו של העובר התפתחותו ואף גורם ללידות מוקדמות. מקרים של מוות פתאומי בתינוקות היו גבוהים משמעותית בבתים בהם אחד מבני הזוג עישן בהשוואה לבתים בהם לא עישן אף אחד מבני הזוג. הוכח כי נשים מעשנות נזקקות למספר טיפולי IVF כפול בהשוואה לנשים שאינן מעשנות , במחקרים שנעשו בטיפולי IVF דווח על שימוש בכמויות גדולות יותר של גונדוטרופינים בכדי לגרות את השחלות יחסית לנשים שאינן מעשנות , בנוסף נמצא כי רמות האסטרוגן בקרב נשים אלו ירד משמעותית  ,גודל העוברים הממוצע ירד ושיעור ההשתרשות של העוברים פחת מאוד.

בגברים מעשנים אובחנה ירידה משמעותית בספירת הזרע , תנועתיות הזרע ועליה באחוז הצורות הלא תקינות הפסקת עישון חודשיים לפני תהליך טיפול של הזרעה או IVF יכולה לשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול. לסיכום טובי המחקרים המדעיים הקיימים היום מצביעים על כך שעישון סיגריות תורם תרומה משמעותית לבעיות פריון הן בנשים והן בגברים, יש להגביר את מודעות הסכנות הכרוכות בעישון בקרב גברים נשים ובני זוגם אשר סובלים מבעיות פוריות או הפלות חוזרות ולהדגיש בפניהם את העובדה שהפסקה של העישון חודשיים לפני טיפול IVF /IUI יכולה להגביר משמעותית את הצלחת הטיפול וכניסה להריון המיוחל.

למאמרים נוספים:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: